top of page
Пошук
  • nazariikonopelskyy

Ангела Піддубна: «Затребуваними на ринку праці будуть «переніали»


Сьогодні ми поспілкувались із очільницею Департаменту управління  персоналом та комунікаціями компанії ТЕРРА ФУД Ангелою Піддубною щодо її бачення кризи на ринку праці, спричиненої коронавірусом.


Наскільки сильно, на Вашу думку, ситуація з коронавірусом та глобальним падінням економіки відбилась на ринку праці України?


Зараз стратегії бізнесу явно залежать від рівня оптимізму чи песимізму стосовно кризи. Мені особисто дуже імпонує теорія про основні сценарії розвитку світової економіки в кризу, яку запропонував фінансовий аналітик «Capital Times» Ерік Найман. Він виділив 5 сценаріїв можливого розвитку подій, візуалізувавши їх за допомогою літер латиниці:

  • «V» – різке падіння вниз, а потім – таке ж стрімке зростання;

  • «U» – цей сценарій передбачає більш затяжне перебування на дні економічної кризи та поступовий вихід із неї;

  • «W» – за умови повторного карантину в жовтні-листопаді 2020, сценарій передбачає падіння, зростання, знову падіння та покращення економічної ситуації;

  • «L» – найменш оптимістичний сценарій, коли відновлення після кризи проходить найповільніше.


П’ятий сценарій візуалізовано у вигляді лого компанії Nike – поступове, неглибоке зниження економіки і таке ж повільне, поступове відновлення економіки.


Стосовно ринку праці – він в одну мить трансформувався із ринку працівника в ринок роботодавця. Цифри не вселяють оптимізму – навесні в Україні зафіксовано рекордний за останні 15 років рівень безробіття – 11,7% (майже 2 млн чол.). До цього числа варто додати ще й майже 2 млн наших співробітників, які повернулись з-за кордону під час карантину – і не змогли повернутись назад. Кількість вакансій в період карантину зменшилась більш ніж удвічі, а заробітні плати в середньому скоротились на 25-30%.


Як ви ставитесь до виразу «На ринку праці виграє той, в кого краща освіта», чи згодні з ним?


Life-long-learning – «навчання тривалістю в життя» – це найбільш ефективний та такий, що відповідає реаліям сучасності спосіб стати лідером ринку. Фундаментальна освіта сьогодні вже далеко не обов’язкова запорука успішності. Нова реальність для співробітника – навчатись всюди і завжди, (і не тільки під час кризи), освоювати нові навички, поринати глибше і глибше в індустрію, в якій випадає працювати.


Для компаній же важлива навичка – управляти знаннями всередині своєї спільноти – не тільки контролювати якість самих знань, але і створювати платформу для обміну інформацією. Наприклад, в компанії ТЕРРА ФУД, де я очолюю Департамент з управління персоналом та комунікаціями, ми саме зараз працюємо над створенням такого корпоративного порталу. Добре, що зараз для цього на ринку створюється все більше ефективних ІТ-рішень.


Якими, на Вашу думку, є основні проблеми на українському ринку праці? Як їх можна вирішити?


І. Адізес пропонує розглядати будь-яку проблему як можливість. Такий підхід однозначно є більш оптимістичним – тому і я пропоную розглядати цю ситуацію з точки зору можливостей, які вона створює. Моя рекомендація для профі, які працюють чи перебувають у пошуку – зрозуміти свої сильні компетенції, постійно розвивати себе, тим самим нарощуючи власну цінність.


Найменших втрат під час кризи зазнають найбільш гнучкі компанії. Що я розумію під гнучкістю? Швидку реакцію на події у країні та в світі, автоматизацію та оптимізацію процесів, правильний баланс ефективності та максимального сприяння людям, які створюють додану вартість та додатковий прибуток для компанії. Це особливо на часі для великих компаній-лідерів ринку, з багатьма представництвами в регіонах та штатом співробітників у декілька тисяч. З одного боку, великим важче бути гнучкими. З іншого – бізнеси дуже швидко вчаться працювати у новому ландшафті, адаптуючи маркетингову, виробничу та кадрову політику.


Наприклад, компанія ТЕРРА ФУД є лідером з виробництва молочних продуктів. На 11 підприємствах та в головному офісі працює майже 3,5 тис. співробітників. За період коронакризи компанія не тільки не «просіла» у показниках, а й приросла в ключових для себе категоріях. Це той випадок, коли виробнича дисципліна, дотримання стандартів, помножені на гнучкий менеджмент, у синергії дали чудовий результат.


Чи стали роботодавці набагато більш вимогливі до працівників, враховуючи кризову ситуацію?


Ера роботодавця, до якої увійшов ринок, безумовно, передбачає певний перегляд вимог до співробітників. Але при цьому, не дивлячись на високий рівень безробіття, наймати персонал не стало набагато легше, оскільки талановиті співробітники не готові ризикувати та залишати свою стабільну роботу у період кризи.


Тому компаніям варто замислитись над тим, щоб зміцнювати власний бренд роботодавця, адже коли криза закінчиться і працівник знову зможе обирати компанію, свій вибір він буде робити, спираючись на ті дії, які чинила компанія в період кризи. Сorona proven EVP (ціннісна пропозиція компанії, перевірена коронакризою) – так буквально протягом кількох місяців трансформувалось традиційне EVP.


Хто, на Вашу думку, завжди буде затребуваним на ринку праці?


В дослідженні Human Capital Trends 2020 від компанії Deloitte описано новий підхід до теорії поколінь, згідно з якою люди сегментуються не за віком, а за цінностями та особистими якостями. Я розділяю думку, що найбільш затребуваними на ринку праці у всьому світі будуть «переніали» – люди, які постійно розвиваються та підвищують свою кваліфікацію  незалежно від віку.


Другий тип співробітників, які, на мій погляд, будуть затребувані в нових кризових реаліях ринку праці – це спеціалісти, які не обмежені експертизою в одній області та можуть суміщати дві чи кілька професій. Про професії майбутнього я вперше дізналась під час навчання в Університеті Сингулярності, що вивчає різноманітні аспекти майбутнього. Нам розповідали про професії «через тире» – наприклад, програміст-юрист чи… Наразі це майбутнє вже стає сьогоденням: компанії готові наймати універсальних спеціалістів, а також давати своїм співробітникам додаткові можливості для розвитку. До того ж, для компаній в умовах кризи, це найгуманніший спосіб оптимізації.


Яке Ваше бачення шляхів ефективного вирішення проблеми безробіття в Україні?


Глобально вирішити цю проблему можна за умови спільної участі держави та бізнесу – створення нових робочих місць, формування привабливої інфраструктури для інвесторів, підтримки та створення сприятливих умов для внутрішнього підприємництва та ін.


А для кожної людини, яка зіштовхнулась із необхідністю пошуку роботи, ефективними засобами вирішення проблеми можуть стати допомога кар’єрного консультанта, додаткове професійне навчання (зараз з’явилось багато відкритих, у тому числі – безкоштовних, курсів), використання цифрових ресурсів для розвитку та комунікації з потенційними працедавцями.


Спілкувалася Марія Ціхоцька


Дізнатися більше: https://uabl.org/demanded-in-the-labor-market/

44 перегляди0 коментарів

Comments


bottom of page